Серцево-судинні захворювання посідають перше місце серед причин смертності як в Україні, так і в усьому світі. Найбільш поширеним захворюванням серця серед дорослого населення є ішемічна хвороба серця (ІХС). Аби вчасно розпізнати недуг і своєчасно розпочати лікування коронарної хвороби серця, необхідно знати про те, які саме симптоми притаманні патології. Важливо пам’ятати і про те, що на початковій стадії при правильно підібраному лікуванні прогресування захворювання можна сповільнити та контролювати довгі роки.
ІХС – це патологічний стан, при якому відбувається порушення кровообігу у коронарних судинах, і розвивається ішемічне захворювання серця.
Чому так відбувається? Серцевий м’яз постачається кров’ю коронарними або вінцевими судинами, що доставляють міокарду рідину, насичену киснем, забираючи кров, позбавлену газу. Коли процес порушується, та приплив крові з киснем не покриває потреби серцевого м’яза, починає розвиватися ішемія. Процес може тривати від кількох років до пари хвилин. При тривалому кисневому голодуванні розвивається стенокардія, а при швидкому порушенні кровопостачання виникають гострі форми ішемічної хвороби (інфаркт міокарда).
Основні причини недостатнього постачання міокарда киснем бувають:
некоронарогенні – проблема розташовується поза судинами;
коронарогенні – причиною кисневого голодування виступають вінцеві судини, у яких відбувається звуження просвіту або спазм.
До коронарогенних причин розвитку ішемії міокарда відносять:
-атеросклероз – просвіт судин звужується через відкладення холестерину у вигляді бляшок;
-анатомічні вади розвитку вінцевих судин;
-коронарити – запальні процеси у вінцевих судинах, причиною яких є аутоімунні або інфекційні захворювання, патології сполучної тканини;
-коронарна емболія різного походження – закупорювання просвіту вінцевих артерій газами, сторонніми тілами, тромбом, частинками тканин.
Як розпізнати ІХС?
Головний клінічний прояв коронарної хвороби – стенокардія. Для неї характерні:
відчуття нестачі повітря;біль у серці, який може «віддавати» у спину, шию, нижню щелепу та ліву руку;відчуття дискомфорту у грудній клітці.
Найчастіше симптоми стенокардії виникають в умовах фізичного навантаження (при ходьбі, емоційному стресі, переїданні, знаходженні на вулиці у холодну погоду, наприклад).
Симптоми ішемії при деяких формах можуть не проявлятися роками, що робить хворобу підступною та непередбачуваною. Вона протікає хвилеподібно: загострення чергуються із періодами гарного самопочуття.
Однак, є фактори, що впливають на високу ймовірність появи захворювання:
-чоловіча стать;
-вік 40+;
-спадковість;
-шкідливі звички (куріння, алкоголізм);
-аномально підвищений рівень ліпідів (загальний холестерин – понад 6 ммоль/л; холестерин ЛПНЩ – вище 4,0 ммоль/л);
-стійкий підвищений тиск;
-цукровий діабет;
-зайва вага;
-малорухливий спосіб життя.
Ішемічна хвороба серця виявляється на етапі спілкування між фахівцем і пацієнтом. Діагностика ішемії стає необхідною саме за підозри щодо наявності патологій. Від цього залежить ефективне лікування ішемічної хвороби серця. Для визначення діагнозу лікар направляє на діагностичні процедури:
електрокардіограма, добовий моніторинг (ЕКГ Холтером), ехокардіографія, велоергометрія.
Кожному пацієнтові обов’язково необхідно провести лабораторні дослідження:
загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, аналіз крові на електроліти, коагулограма.
Якщо виявлені характерні ознаки ішемічного захворювання серця, необхідно інвазивне дослідження – контрастна коронарографія, яка вважається «золотим стандартом» у дослідженні кількості та характеру атеросклеротичних бляшок у коронарних артеріях (у 95% вони – це причина коронарної хвороби серця).
При виявленні ішемічної хвороби серця на ранніх стадіях потрібен індивідуальний вибір комплексної медикаментозної терапії.
Важливо дотримуватись режиму приймання препаратів.
Профілактика ішемічної хвороби серця важлива. Кардіологи виділяють певну групу ризику, для представників якої дотримання правил профілактики ІХС – життєва необхідність. Йдеться про пацієнтів з ішемічною хворобою серця чи іншими формами атеросклерозу. Грамотно проведені заходи профілактики розвитку ІХС допомагають цій категорії пацієнтів.
Статтю підготувала лікар-кардіолог Різник Анна Валентинівна @anyreznik_
🏥Неврологічний центр "Нейрон" м.Черкаси, вул.Сумгаїтська, 38. Тел. (096)355 00 43
Comentários