Цукровий діабет (ЦД) — це група метаболічних захворювань, що характеризується підвищеним рівнем цукру в крові. Це може бути наслідком дефектів секреції інсуліну, дії інсуліну або обох цих чинників. Тобто це порушення обміну речовин, при якому не відбувається нормального засвоєння клітинами організму цукру (глюкози) з крові. Всього у світі, за даними Міжнародної діабетичної федерації, хворіють понад 366 млн. осіб, за їх прогнозом до 2030 року кількість людей з цукровим діабетом зросте до 600 млн. В Україні зареєстровано 1 млн. 400 тисяч осіб хворих на діабет, з них близько 190 тис. пацієнтів – інсулінозалежні, з них понад 7,5 тис. – діти. Істинна поширеність захворювання у 2-2,5 рази вища. Діабет займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкологічних хвороб. За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя. Майже 3 % первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет.
Своєчасне діагностування та контроль діабету дозволяє попередити розвиток тяжких ускладнень. Людям з групи ризику періодично (1 раз на рік) необхідно проводити пробу з навантаженням глюкозою, визначення глікозильованого гемоглобіну, підвищений рівень якого достовірно вказує на порушення вуглеводного обміну. Хворим на діабет необхідно дотримуватись спеціальної дієти та приймати ліки, навіть якщо вони почуваються добре.
Якщо, Ви відмічаєте появу таких скарг як сухість у роті, спрага, часте сечовиділення, втрата ваги при підвищеному апетиті, зуд шкіри, погане загоєння ран, постійне відчуття голоду, погіршення зору, постійне відчуття втоми – обов’язково зверніться до сімейного лікаря або ендокринолога, для дообстеження та лікування.
Статтю підготувала лікар-ендокринолог Ляхович Юлія Олександрівна
Comments