top of page

Щитовидна залоза

Фото автора: Віктор ПроньВіктор Пронь

Щитовидна залоза (ЩЗ) є однією з найважливіших залоз внутрішньої секреції і від правильного її функціонування залежить робота дуже багатьох органів і організму вцілому. Вона знаходиться під гортанню і має форму метелика. Назву «щитовидна» їй було присвоєно через форму, що нагадує щити воїнів Давньої Греції. Як повідомляє Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), у статистиці ендокринних порушень хвороби ЩЗ знаходяться на другому місці після цукрового діабету. Загальна кількість людей, що мають ті чи інші проблеми із ЩЗ – понад 665 млн. І нажаль за останні роки приріст цих захворювань постійно зростає . Збільшується кількість хворих на доброякісні вузлові утворення та злоякісні пухлини. В Україні за останні 5 років кількість захворювань ЩЗ збільшилась у п’ять разів. Показник залежить від зовнішнього середовища, йодного дефіциту, способу життя, стресу, харчування, супутніх захворювань тощо. Захворювання щитовидної залози можуть вражати чоловіків, жінок, дітей, підлітків та людей похилого віку. Недуга може бути з народження (зазвичай гіпотиреоз) або розвинутися з віком (часто після менопаузи у жінок). Проте особливо пильними варто бути жінкам. У них проблеми із гормонами ЩЗ виникають вдесятеро частіше, ніж у чоловіків.


Про порушення роботи щитовидної залози можуть свідчити такі симптоми: різка зміна ваги, нестабільність психічного стану, настрою, дратівливість або депресивність, зміна температури тіла, дискомфорт в області шиї, суха, подразнена шкіра, розлади ШКТ, які супроводжуються зниженням ваги, порушення серцевого ритму, прискорене серцебиття, підвищення артіріального тиску, надмірна сонливість, зниження лібідо, погіршення пам'яті, ламкі нігті та волосся, біль у м’язах, судоми та оніміння.


Якщо ви помітили в себе щось з вищеперерахованого, не відкладайте візит до лікаря-ендокринолога на потім. Зокрема, це дуже важливо для жінок старших 40 років, оскільки симптоми захворювань ЩЗ є дуже схожими з симптомами менопаузи. Американська тиреоїдна асоціація (АТА) рекомендує провести скринінг у 35 років та перевіряти функцію щитовидної залози кожні 5 років в подальшому.

2 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page