top of page
Фото автораВіктор Пронь

Міофасціальний больовий синдром. Тригерні точки

Оновлено: 11 жовт. 2023 р.

Серед усіх причин болю в спині, міофасціальний больовий синдром є найрозповсюдженішою. Ця патологія в значній мірі досі залишається в тіні, а велика кількість пацієнтів і навіть деякі лікарі часто шукають причину болю в інших захворюваннях ( «остеохондроз», протрузії, міжхребцеві кили і т.п.).

МФБС (міофасціальний больовий синдром) це м’язова дисфункція, яка формується внаслідок тривалого перенапруження певних груп м’язів, в результаті чого в них розвивається нервово-м’язова реакція у вигляді спазму, який стає причиною хронічного болю в певній ділянці та порушення функції цих м’язів.

Характерною ознакою МФБС є формування в м’язах так званих тригерних точок (ТТ) – ділянок локального напруження в певних ділянках м’язу, які проявляються різким болем при натисканні на них. ТТ можуть формуватися практично у всіх м'язах, але переважають у великих скелетних м'язах, які виконують статичні функції. Найчастіше ТТ зустрічаються в м'язах шиї, плечового поясу, в ділянці лопаток, попереку, а також в області тазу і жувальній мускулатурі.

ТТ можуть бути активні та латентні. При активних біль виникає при рухах, які додатково навантажують уражений м’яз, а іноді навіть і в стані спокою. Латентні ТТ характеризуються болем лише при натисканні на точку, при цьому якщо її не чіпати, больових відчуттів може не бути. Біль, який виникає при натисканні на ТТ дуже сильний, іноді нестерпний, часто характеризується «феноменом відображення», коли біль відчувається в іншій ділянці, на яку не здійснюється тиск, при цьому нерідко біль у відображеній ділянці навіть сильніший ніж у самій ТТ. Іноді при натисканні на ТТ також можна відмітити появу парестезій – відчуття затерпання, «повзання мурашок» в певній ділянці. Ці характерні ознаки відрізняють МФБС від інших больових синдромів. Але все ж таки остаточний діагноз повинен встановити спеціаліст, який має досвід роботи з больовими синдромами.

Причинами розвитку МФБС може бути або пряма травма м’язу, або тривале перенапруження.

Причинами тривалого перенапруження можуть бути:

· однотипна трудова діяльність (навантаження однієї і тієї ж групи м’язів);

· незручне робоче місце, тривале вимушене положення тіла, що призводить до статичного перевантаження певних груп м’язів та порушення постави;

· тривале нервове напруження, хронічні стреси та тривога також супроводжується напруженням певних м’язів;

· дисбаланс розподілу навантаження на групи м’язів, може виникнути при певних порушеннях кісткового апарату ( плоскостопість, тазова деформація, різна довжина ніг )

Факторами, які сприяють формуванню МФБС також є малорухливий спосіб життя, надлишкова маса тіла, переохолодження.

МФБС частіше зустрічається серед людей працездатного віку, причому жінки хворіють у 2,5 рази частіше за чоловіків.

Варто зазначити, що МФБС неможливо вилікувати медикаментами. Лікування повинно бути комплексним і має включати:

· деактивацію самих ТТ за допомогою міофасціального масажу, технік ішемічної компресії, у складних випадках використовується техніка «сухої голки»;

· відновлення нормальної біомеханіки за допомогою м’яких мануальних технік та іноді ортопедичної корекції;

· підбір комплексу вправ для самостійного виконання, які будуть закріплювати нормальний руховий стереотип

· корекція способу та умов життя – ергономізація робочого місця, регулярні фізичні навантаження, корекція маси тіла, боротьба зі стресом.

Як допоміжні методи лікування можна також використовувати рефлексотерапію, фізіотерапію, медикаментозну терапію (для зменшення болю).

Статтю підготував реабілітолог Дяченко Костянтин Анатолійович.

Міофасціальний больовий синдром. Тригерні точки
Міофасціальний больовий синдром. Тригерні точки

189 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Kommentarer


bottom of page